J Italija (2014) – Herculaneum

April 12, 2014
Posted in Potovanja
April 12, 2014 Andrej Pulko

Antični Herculaneum

Antični Herculaneum (italijansko Ercolano), je starodavno rimsko mesto, ki se je nahajalo na morski obali ob vznožju Vezuva. Kot vsa ostala okolna mesta jih je leta 79 n.št. uničila erupcija Vezuva. Uničeni so bili še Pompeji , Stabiae , Oplontis, Boscoreale,…

 

Vulkanski pepel pripomogel k izredni ohranitvi mesta

Herculaneum so edinstveni, saj se je mesto ohranilo skoraj v celoti. Ohranile so se zgornje etaže hiš, ohranjeno je pohištvo kot so postelje, vrata. Ohranila se je celo hrana.

Herculaneum je bilo bogatejše mesto kot so bili bolj znani Pompeji. V mestu so se nahajale pretežno hiše bogatejših.

V zadnjih letih so odkrili skupino cca 300 okostij. To je bilo presenečenje, saj do tega odkritja so bili prepričani, da so uspeli mesto evakuirati.

Zorica in jaz, sva se v mesto odpravila zgodaj zjutraj po zajtrku. Na nebu so se kopičili težki oblaki. Samo vprašanje časa je bilo, kdaj bo pričelo deževati. Malo naju je najedal dvom, ali se sploh naj odpraviva. Kot vedno, sva izbrala opcijo: tisto drugo, bolj optimistično opcijo.

Ponovno je sledilo prebijanje skozi Soriento. Za 15 km, vsaj ena ura. Voziva s pogledom na Vezuv. Vrh je tam nekje, nekje skrit za oblaki.

Po kakšni uri in pol prispeva le do Herculaneuma. Tik pred prihodom, me Zorica “vzpodbudi” z informacijo, da je Herculaneum zgolj hisa ali dve in da sploh ni vredno obiska. To ni njena izkušnja ampak zgolj informacijo, ki jo je dobila.

Kar malo nervozen in pod pritiskom vremena ter še bolj zadnje informacije parkiram avto. Kupiva karto in že se sprehajava po ulicah antičnega mesta.

Po kakšnih 15 minutah se popolnoma vživiva. Vživeti se ni težko, saj določeni deli mesta izgledajo, kot da so jih šele nedavno zapustili prebivalci.

Kar me je popolnoma prevzelo je arhitektura objektov. Prostori so veliki, visoki stropovi, galerije. V enem izmed objektov so ohranjena drsna steklena vrata. 2000 let nazaj! Objekti so imeli javni del ter zasebni del. Skoraj ni objekta, ki ne bi imel notranjega vrta z notranjim atrijem.

V projektiranju in gradnji individualnih hiš sem že 15 let in upam reči, da danes večina hiš, ki nastajajo, se lahko skrije po standardih bivanja predvsem pa standardih arhitekturne zasnove.

Visoko stopnjo civilizacije in kulture je možno opaziti tudi skozi množico objektov, ki so bili namenjeni druženju. Od javnih kopališč, templjev, raznih paviljonov, teras, …

V mestu je imela vsaka hiša tekočo vodo ter kanalizacijo. V mestu so se zbirali odpadki na zato določenih mestih. Mesto je bilo znano tudi po zelo kvalitetni in raznovrstni hrani, ki je bila dostopna skoraj vsakemu.

O bogastvu mozaikov, poslikav in drugih arhitekturnih elementov ne bom govoril. Ob doživljanju utripa tega antičnega mesta se vprašam: Kaj smo mi počeli zadnjih 2000 let?

,